-
Kodni sistem
Slovenska književnost
Avtorji
Uredništvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Ocene in poročila
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -



Božena Orožen
Celje



Ruski jezik pri maturi
(Predmetni izpitni katalog za maturo. Ruski jezik. Ljubljana. Republiški izpitni center, 1993)




 - Poučevanje (oz. nepoučevanje) ruskega jezika na naši srednji šoli je vsa povojna leta izrazito odvisno od političnih, ideoloških, gospodarskih razmer in odnosov. Kljub sedanji popolni oseki pa se je med Predmetnimi izpitnimi katalogi pojavil tudi Ruski jezik.

Splošni del publikacije je enak za vse druge tuje jezike, Posebni del pa so sestavili dr. Aleksandra Derganc, Jože Sever, Janja Urbas in Mira Avsec. V njem so navedena slovnična poglavja, ki jih mora obvladati maturant, s posameznimi primeri in posebnostmi. Pri glasoslovju in oblikoslovju je terminologija ruska, le pri besednih vrstah je navedeno tudi slovensko poimenovanje. V poglavju o skladnji pa je slovenska terminologija bolj upoštevana.

Sledijo tematska področja, razvrščena v štirinajst osnovnih skupin, z izrazi, besednimi zvezami in frazami, ki naj jih uporablja maturant pri pisnem in ustnem sporazumevanju. S tem so povezani izrazi za tki. komunikacijske funkcije.

Zadnji del priročnika predstavlja vzorec za pisne naloge in 34 vprašanj oz. tem za ustni, razgovorni del izpita. (Pri vprašanju o univerzi bi bilo bolje ?ljubljanska? nadomestiti s ?slovenska?, saj je univerza tudi v Mariboru.)

Pri odgovorih na vprašanja, ki naj pokažejo kandidatovo razumevanje teksta, bi bilo treba še bolj paziti, da bo od štirih pravilen le en odgovor. Ker je katalog namenjen tudi učencem, bi bilo dobro za samokontrolo navesti tudi pravilne rešitve, kot je to v Katalogu za francoski jezik.

Vključen je tudi primer umetnostnega besedila in vprašanja v zvezi z njim za tki. ?višjo raven?, kjer mora kandidat pokazati tudi sposobnost samostojnejšega interpretiranja besedila. Tu gre za odlomek iz Dostojevskega, ki je jezikovno sprejemljiv, vprašanja pa so najbrže pretežka. Vsekakor pa bi za ?višjo raven? morala biti navedena leposlovna besedila, ki jih mora kandidat poznati in so pri nas dostopna. Osnova bo Skazova Ruska književnost, ki je navedena med literaturo, a v celoti pač ne.

Čeravno bo priročnik še nekaj časa čakal na ?uporabnike? dijake, pa je tudi že zdaj čisto praktično uporaben: lahko je dober kažipot študentom slavistike, ki se zaradi srednješolske jezikovne politike ruščine začenjajo učiti šele na fakulteti, pa tudi nekak spremljevalec diplomiranim slavistom, da si osveže znanje.









 BBert grafika