-
Kodni sistem
Slovenska književnost
Avtorji
Uredništvo <-> bralci

Jezik in slovstvo
Poročila in obvestila SDS
Jezik in slovstvo
Kazalo letnika
 
Zadnja verzija


 -





Občni zbor Slavističnega društva Slovenije



Velika dvorana v Cankarjevem domu na Vrhniki, Tržaška cesta 25
Petek, 4. 10. 1996, 9.00-12.15


Zapisnik

1.  Začetek, izvolitev zapisnikarjev in dveh overoviteljev, delovnega predsedstva, komisije za sklepe, volilne komisije.

Predsednik SDS France Novak je pozdravil udeležence in predlagal delovno predsedstvo:

Člani delovnega predsedstva so hkrati tudi člani komisije za sklepe in volilne komisije.

Predlog je bil sprejet brez pripomb.


2.  Zapisnik prejšnjega občnega zbora.

M. Jesenšek je prebral predlog dnevnega reda:

1.  začetek, izvolitev zapisnikarja in dveh overovateljev, delovnega predsedstva, komisije za sklepe, volilne komisije;

2.  zapisnik prejšnjega občnega zbora;

3.  poročila:

4.  razprava o poročilih;

5.  Izjava slovenskih slavistov (Breda Pogorelec, Majda Kaučič Baša);

6.  Pravila Slavističnega društva Slovenije, spremembe;

7.  Pravilnik o tekmovanju za Cankarjevo priznanje;

8.  sprejem novih častnih članov;

9.  delovni načrt za 1996/97;

10.  razrešnica voljenim članom odbora (predsednik, tajnik in blagajnik) in nadzornega odbora;

11.  volitve novega predsednika, prvega podpredsednika, tajnika, blagajnika, nadzornega odbora;

12.  razno.

Predlog je bil sprejet brez pripomb.

Zapisnik prejšnjega občnega zbora bo dostopen za branje v področnih slavističnih društvih, kdor želi, ga lahko prebere tam.


3.  Poročila (priloge):

a)  upravnega odbora (France Novak, predsednik SDS),

SDS je bilo v preteklih letih aktivno na več področjih:

Predsednik je izpostavil problem tajnika SDS --- njegovo delo naj se profesionalizira, za to pa SDS potrebuje dodatna finančna sredstva in prostore za urejeno poslovanje društva.


b)  blagajnika (Andreja Žele),

Od približno 2400000 SIT pripada revijama Jezik in slovstvo ter Slavistična revija okrog 1 600 000 SIT, za poslovanje društva ostane 800 000 SIT (sem so zajeti tudi stroški zborovanja slavistov, tekmovanja za Cankarjevo priznanje). Zelo malo denarja dobi SDS s članarinami, zato blagajnik poziva področna SDS, naj na žiroračun s sklicno številko za področna društva nakažejo zbrano članarino (po 1000 SIT) za ustanovitev osnovnega fonda, člani pa bodo dobili izkaznice.

Predlaga, naj blagajnik le še izplačuje oz. zbira denar na prireditvah in ohranja vezi s članstvom, sicer pa naj poslovanje SDS prevzame za to usposobljen delavec na FF v Ljubljani.


c)  uredništva Slavistične revije (Jože Toporišič),

Izhajanje SR: 1. št. je že izšla, 3. št. je v tisku, 2. št. še ni izšla, ker še ni bibliografije, 4. št. bo prinesla tudi bibliografijo J. Toporišiča.

Financiranje revije ni čisto dobro urejeno (včasih je za to skrbela Založba Obzorja, kasneje FF, ki pa je imela težave s tiskarnami in financiranjem). Jože Toporišič je na kratko predstavil tudi zgodovino Slavistične revije. Pred 30 leti revija že nekaj časa ni izhajala, zato so uredništvo prevzeli M. Boršnik, F. Petre, T. Logar, od leta 1970 sta bila glavna urednika B. Paternu (za literaturo) in J. Toporišič (za jezik). J. Toporišič je bil odgovorni urednik do leta 1980, od leta 1981 je odgovorni urednik F. Zadravec.

Po mnenju J. Toporišiča je Slavistična revija edino znanstveno glasilo SDS.


č)  uredništva Jezika in slovstva ter gibanja Znanost mladini (Tomaž Sajovic) --- priloga,


d)  uredništva Slovenščine v šoli (Silvo Fatur),

Revija je namenjena ?terenski slavistiki?, zalaga jo Zavod Republike Slovenije za šolstvo.


e) Sekcije za slovenščino v javnosti (Breda Pogorelec),

B. Pogorelec ugotavlja, da učinek dela za jezikovno kulturo in jezikovno zavest ni zadosten, vzgajanje za dvig jezikovne ravni pa je dolgotrajen postopek.

V 70-ih letih se je v Sloveniji oblikovala zavest o slovenščini kot državnem jeziku, a se je o problemu razpravljalo le v strokovnih krogih.

V nadaljevanju je B. Pogorelec predstavila delo strokovne skupine za jezikovno načrtovanje pri Odboru za kulturo, šolstvo in šport pri Državnem zboru Republike Slovenije (člani: Breda Pogorelec, Jože Toporišič, Majda Kaučič Baša, Marko Stabej, po funkciji predsednik SDS, Zinka Zorko idr. --- poleg slavistov še psihologi, pravniki) ter zgodovino njenega nastajanja in delovanja.

Delovanje:

Referentka ugotavlja, da so bili vsi predlogi sekcije odobravani in sprejeti v zakonih. Za to pa je potrebno sodelovanje slavistov in pravnikov.

Stranke ne smejo odločati o stvareh, ki so nacionalnega značaj, kar jezik vsekakor je. Naloga slavistov je ne le dati dobro jezikovno znanje, ampak tudi vzgojiti dober odnos do jezika. Slavistični aktivi bi morali pogledati, kdaj je zagotovljena kultura jezikovnega izraza (npr. v športu, gospodarstvu).

J. Dular je napovedal ustanovitev Urada za jezik, pri tem pa ni upošteval pripomb sekcije in jezikoslovcev. Vprašanje ostaja odprto za čas po volitvah. Potreba po delu take inštitucije je vsekakor velika, treba pa je določiti njen delokrog, način dela in sodelavce.


f) Sekcije za pripravo tekmovanja v znanju materinščine za Cankarjevo priznanje (Miha Mohor),

Tema lanskega in letošnjega tekmovanja je bil SSKJ ter Cankarjeva dela in jezik. Naloge sestavljajo na Zavodu za šolstvo, pobude pa sprejemajo tudi iz študijskih skupin. Recenzenti so znanstveniki z ustreznih področij, zlasti s FF v Ljubljani. Ker je bilo v zvezi z organizacijo tekmovanja precej kritik, SDS predlaga novi pravilnik o tekmovanju, člani SDS pa naj se odločijo za novi predlog ali stari način tekmovanja.

Referent je nato bral novi Pravilnik (priloga) in predstavljal najpomembnejše spremembe.


g) Sekcije za stanovska vprašanja (Zoltan Jan),

Sekcija se je preteklem letu ukvarjala z naslednjimi vprašanji:

Strokovna javnost je izključena iz vzvodov odločanja! Da bi se položaj spremenil, pa je pomembna argumentirana strokovna podpora.


h) slavističnih društev: Celje, Dolenjske, Jesenice, Koper, Koroške, Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Pomurje, Posavje,

(Predstavniki teh področnih slavističnih društev so poročila že oddali (Celje, Kranj, Koper, Nova Gorica) ali jih bodo v pisni obliki oddali na naslednji seji upravnega odbora SDS.)


        Trst-Gorica-Videm,

Majda Kaučič Baša je predstavila delo tega zamejskega slavističnega društva v preteklem letu:

Referentka se je zahvalila predsedniku SDS za ne le formalno pozornost do zamejskih slavističnih društev.


i) nadzornega odbora (Božena Orožen) --- (priloga).

Poročil Slovenskega slavističnega komiteja in Lektorske sekcije ni bilo.


4. Razprava o poročilih.

Na poročila ni bilo pripomb.


5. Izjava slovenskih slavistov (Breda Pogorelec, Majda Kaučič Baša).

Breda Pogorelec je prebrala Izjavo o položaju slovenskega (knjižnega) jezika v Sloveniji (priloga), ki so jo udeleženci zborovanja sprejeli tudi kot svojo izjavo.

Majda Kaučič Baša je predlagala sprejetje izjave o položaju slovenščine in slovenistov v Italiji (priloga).

Matjaž Kmecl je podprl predlog M. Kaučič Baša in predlagal še sprejetje izjave slovenskemu šolskemu ministrstvu:

?Slovenski slavisti, zbrani 4. oktobra 1996 na Vrhniki, predlagamo Državnemu zboru RS, naj z ustreznim podzakonskim aktom zagotovi maturantom slovenske gimnazije v Celovcu in slovenskih višjih srednjih šol v Trstu in Gorici enakopravne možnosti pri vpisovanju študija na slovenskih univerzah.

Prav tako predlagamo, da se tem maturantom pri zaposlovanju v RS brez dodatnih izpitov priznava ustrezno znanje slovenščine.?


6. Pravila Slavističnega društva Slovenije, spremembe.

France Novak je predstavil spremembe v Pravilih SDS. Predlagal je, naj ime Slavistično društvo Slovenije zaradi tradicije ostane, sicer pa bo to ?zveza slavističnih društev republike Slovenije? in bo zajemala tako slovenistiko kot druge slavističen vede.

Marko Jesenšek je udeležencem občnega zbora predlagal, naj nova Pravila sprejmejo, po področnih slavističnih društvih pa naj jih natančno pregledajo in sporočijo morebitne pripombe upravnemu odboru SDS, ki bo nova Pravila registriral skladno z zakoni R Slovenije.

Predlog Franceta Novaka, naj udeleženci občnega zbora pooblastijo novi odbor, da usklajuje mnenja in da v sprejem nova Pravila, je bil sprejet.


7. Pravilnik o tekmovanju za Cankarjevo priznanje.

Pravilnik je prilagojen novemu zakonu o društvih. Med spremembami so glavne: slavistika slovenistika in druge slavistične vede; člani pokrajinskih slavističnih društev so tudi člani SDS; možnost, da ima društvo tri podpredsednike.

M. Mohor je nova pravila prebral že v svojem poročilu (točka 3f).

Predlog, naj letos poteka tekmovanje za Cankarjevo priznanje po novih pravilih, hkrati pa naj področna slavistična društva sprejemajo in posredujejo SDS morebitne kritične pripombe in predloge, je bil sprejet.


8. Sprejem novih častnih članov.

Razglašenih je bilo 10 novih častnih članov, ki so jih predlagala področna slavistična društva (po abecednem redu):

Nove člane je na kratko predstavil Marko Jesenšek, obširneje pa bodo predstavljeni v zborniku SDS.


9. Delovni načrt za 1966/97.

Predsednik SDS France Novak je predstavil okvirni delovni načrt za leto 1996/97:


10. Razrešnica voljenim članom odbora (predsednik, tajnik in blagajnik) in nadzornega odbora.

Prisotni na občnem zboru so sprejeli razrešnico predsednika SDS Franceta Novaka, blagajničarke Andreje Žele in tajnika Marka Stabeja, voditelj občnega zbora M. Jesenšek pa se jim je zahvalil za požrtvovalno delo.

Sprejet ja bil tudi predlog, naj nadzorni odbor (Vinko Omerzel, Božena Orožen, France Žagar) ostane isti.


11. Volitve novega predsednika, prvega podpredsednika, tajnika, blagajnika, nadzornega odbora.

Upravni odbor SDS predlaga novo vodstvo SDS:

Občni zbor pooblašča novi UO, da najde podpredsednika in tajnika. Za razpolaganje s sredstvi na tekočem računu SDS pooblašča blagajnika (Andreja Legan Ravnikar), gospo Maro Brkić s FF, predsednika (Zoltan Jan), urednika revij Jezik in slovstvo (Tomaž Sajovic) in Slavistične revije (Vojko Gorjanc). Velja en sam podpis.

UO predlaga, naj se mesto tajnika čim prej profesionalizira --- to skupaj z iskanjem primernega prostora za delo SDS ostaja ena najpomembnejših nalog novega vodstva.

Breda Pogorelec je predlagala, naj SDS poleg neprofesionalnega tajnika, ki bi opravljal le strokovno delo, najame posebno administrativno moč za manualno delo.

Novo vodstvo je bilo soglasno sprejeto. Novi predsednik Zoltan Jan se je zahvalil za zaupnaje in izrazil svoje hotenje, da bo novo vodstvo SDS primerno nadaljevalo delo.


12. Razno.

France Novak se je zahvalil Jožici Rode, prek nje pa vsemu vrhniškemu delu organizatorja letošnjega zborovanja slavistov, za dobro pripravo in potek zborovanja.

Občni zbor SDS je bil zaključen ob 12.15.




Zapisnikar: Jožica Škofic l. r.
Overovatelja: Irma Kern Slapar l. r., Irena Florjančič l. r.









 BBert grafika